قانون جذب چیست؟

قانون جذب چیست؟

قانون جذب یک قانون انتزاعی است و به طور خلاصه بیان می‌کند که هر آنچه در ذهن انسان تصور شود اعم از خوب یا بد، زشت یا زیبا در دنیای واقعی نمود خواهد یافت. سرعت و شدت به واقعیت پیوستن این تصویر ذهنی به شدت تمرکز روی آن موضوع و وضوح تصویر آن در ذهن بستگی دارد. در واقع خواسته‌هایی که تصور می‌شوند باید به گونه‌ای باشند که بتوان آنها را در ذهن حس و باور نمود. قانون جذب می‌گوید هر چه فکر کنی همان می‌شود. طبق این قانون، که در کتاب‌های مقدس ادیان مختلف نیز (البته نه تحت عنوان همین نام) در مورد آن ذکر شده: هنگامی که انسان آرزوی چیزی را دارد، سراسر کیهان همدست می‌شود تا بتواند این آرزو را تحقق بخشد.

قانون جذب یکی از سلسله قوانینی است که بر زندگی ما جاری بوده ولی بسیاری از افراد از آن بی‏‌خبرند. همانند قانون جاذبه‌ی زمین که تا قبل از آنکه نیوتن آنرا کشف کند هیچ کس از آن خبری نداشت اما آن قانون به قوت خود بر طبیعت جاری بود. قانون جذب بر زندگی ما جاری است چه بدانیم و چه ندانیم، ما از آن استفاده می‏‌کنیم به صورت خودآگاه یا ناخودآگاه ولی چه بهتر که آنرا بشناسیم و اهداف خود را طبق این قانون برنامه‏‌ریزی کنیم.

پیشینیان ما از این قانون در زندگی خود استفاده می‏‌کرده‌‏اند بدون آنکه از آن خبری داشته باشند و به صورت ناخودآگاه خواسته‏‌های خود را برآورده شده می‏‌دیدند پس ما هم می‏‌توانیم به راحتی از این قانون در زندگی خود کمک بگیریم.

پایه‌ی علمی قانون جذب

اندازه، هیچ مفهومی برای عالم هستی ندارد. از نظر علمی، جذب کردن چیزی بزرگ با دریافت کردن چیزی کوچک هیچ تفاوتی ندارد. عالم هستی بدون کمترین تلاشی تمامی کارها را انجام می‌دهد. چمن‌ها برای رشد به تلاشی نیاز ندارند. بلکه این طرح عظیم و خارق‌العادهٔ عالم هستی ست. همه چیز به این بستگی دارد که در ذهن ما چه می‌گذرد. تفکر ما به گونه‌ای است که برای کاری بزرگ زمانی زیاد و برای کاری کوچک زمان محدود در نظر می‌گیریم. اینها قوانین ما هستند که بدین شکل تعریفشان می‌کنیم. زمان و اندازه هیچ مفهومی برای عالم هستی ندارد. به دست آوردن یک دلار هیچ تفاوتی با کسب یک میلیون دلار ندارد. جریان واحدی در کار است. از انجایی که ما یک میلیون دلار را زیاد و یک دلار را کم می‌دانید، یک میلیون دلار دیرتر و یک دلار بسیار زودتر به دست ما می‌رسد. فیلم راز از اقتباس از کتاب واس واتلس به نام علم ثروتمند شدن ساخته شده‌است.

قانون جذب چگونه کار می‌کند؟
در واقع قانون جذب یک قانون ثانوی است و قانون اصلی قانون ارتعاش است. به این صورت که هر چیزی که از انرژی ساخته شده باشد (البته به گفته فیزیک‌دانان بخش عظیمی از هستی را جسم تاریک تشکیل داده است که ماهیت آن هنوز مشخص نیست) مشابه خود را جذب می‌کند. هر چیزی در این دنیا دارای فرکانس مختص به خود است و وقتی انسان در مورد چیزهای مختلف اعم از پول، روابط خوب، سلامتی، فقر، روابط نابسمان، بیماری… تمرکز می‌کند همان‌ها را نیز جذب می‌کند و این از طریق ذهن و احساسات انسان امکان‌پذیر است.

اساس قانون جذب
اساس قانون جذب همان فیلتر ذهنی است. این صافی اجازه نمی‌دهد که اطلاعات بیهوده و به دردنخور وارد ذهن شود. اگر پس از یک پیاده روی طولانی در خیابان‌های تهران از شما بپرسند ”شما که توی خیابان بودید، آیا اتومبیل تویوتا هم دیدید؟” ممکن است گیج شوید و نتوانید جواب درستی بدهید، اما اگر قصد خرید اتومبیل داشته باشید، و اتفاقا تویوتا یکی از انتخاب‌های مهم شما باشد، آن وقت وضعیت فرق می‌کند. یعنی اگر اتومبیل موردنظر از کنارتان عبور کند دیگر نسبت به آن بی‌تفاوت نخواهید بود. در اینجا فیلتر ذهنی اجازه ورود اطلاعات را می‌دهد.

به عبارت دیگر وقتی برنامه‌ای در ذهنمان داشته باشیم و یا هدفی تعیین کرده باشیم که برایمان مهم باشد، ذهن ما هر چیزی را که با آن در ارتباط باشد جذب می‌کند. یک مسیر ، یک حرکت ، یک سخن ، یک شخص ، یک مغازه و… دقت کنید که تمام این عوامل برای شما به وجود نمی‌آیند! آن مسیر و یا آن مغازه آنجا هست، آن حرف زده خواهد شد و تمام عوامل در جریان خواهد بود چه شما هدف و برنامه‌ای داشته باشید چه نداشته باشید و حال که هدفی دارید تازه متوجه آنها می‌شوید! گویی که ناگهان می‌بینید راه‌های مهمی که شما را به هدفتان می‌رساند در جلوی پایتان قرار گرفته است!

روند استفاده از قانون جذب
به طور کلی روند قانون جذب از سه مرحله تشکیل می‌شود.
• تجسم: برای تجسم انسان باید از ذهن خود استفاده کند. مجسم کردن خواسته، که الان از آن اوست و با آن کاری انجام می‌دهد و از داشتن آن لذت می‌برد، انگار همین حالا خواسته‌اش را دریافت کرده است.
• احساس: همراه با تجسم انسان باید احساس فوق‌العاده‌ای در مورد خواسته‌اش داشته باشد، یک نوع احساس شور و شوق همراه با لذت (عشق) که تمام این‌ها توسط ذهن انسان امکان‌پذیر است. بدین ترتیب انسان فرکانس ارتعاشی ایجاد می‌کند که خواسته خود را مانند آهنربا جذب می‌نماید.
• دریافت: بدین ترتیب قانون جذب از طریق نیرویی طبیعی، مرئی و نامرئی کار می‌کند تا انسان را از طریق شرایط و رویدادها به خواسته‌اش برساند.

خلاصه قانون جذب

• ضمیر ناخودآگاه ما برایش چندان فرقی نمی‌کند که تصاویری که می‌بیند واقعی باشند یا در صفحه تلویزیون و یا بر پرده ذهنمان نقش بسته باشند.

• آنچه که می‌بینیم یا تصور می‌کنیم مستقیم یا غیر مستقیم روی احساس ما اثر می‌گذارد.

• تصاویر و افکار خوب احساسی مثبت ایجاد می‌کنند و تصاویر و افکار بد احساسی منفی.

• احساس دارای انرژی است و انرژی یعنی توانایی انجام کار. انرژی عاطفی ما همچون آهنربای بزرگ شروع به جذب انرژی‌های همنوع می‌کند.

• در لحظاتی که احساسی منفی داریم وقایع و انسان‌های منفی را به خود جذب می‌کنیم و در زمان‌هایی کهحسی مثبت و شادمانه در ما برپاست در حال جذب چیزهای خوب و مطوب به زندگی خود هستیم.

• البته این را هم نباید نادیده بگیریم که اعمال ما نیز دارای انژی هستند و اعمال منفی بازخورد و عکس‌العمل منفی دارند.
این است که گاه با وجود افکار و احساس مثبت وقایعی منفی و نامطلوب برایمان پیش می‌آید.

مثال: الساندرو دل پیرو، زین الدین زیدان، لیونل مسی، فرناندو تورس همگی در دوران کودکی و نوجوانی باد دیدن حرکات کاپیتان سوباسا در کارتون فوتبالیست‌ها آرزو می‌کردند که بتوانند مانند او بازی کنند و یکی از از دلایل مهم فوتبالیست شدنشان را مشاهده همین کارتون عنوان کرده‌اند

ا به حال متوجه شده‌ای که گاهی آنچه را بدان نیاز داری، ناگهان از جایی که انتظارش را نداری سر می‌رسد؛ مانند تلفنی نامنتظر؟ یا یکدفعه اتفاقی، کسی را در خیابان می‌بینی که در فکرش بوده‌ای؟ آیا تا به حال در مورد افرادی شنیده‌ای که به طور مکرر درگیر مناسباتی بد می‌شوند و همیشه هم گله دارند که دائم همین نوع مناسبات نصیبشان می‌شود؟ قانون جذب برای این دسته از آدم‌ها هم کار می‌کند.

در زندگی همان چیزهایی را به سوی خود جذب می‌کنم که انرژی و حواس و توجهم را به آن معطوف می‌کنم؛ چه آن را بخواهم چه نخواهم.

هر انسانی امواج خوب یا بد دارد. در واقع ما دائم در حال ارتعاش هستیم. اگر تو ذوق زده ، خرسند ، قدردان ، شاکر یا مفتخر باشی؛ امواج مثبت بیرون می‌دهی و اگر عصبانی ، غمگین ، ناامید و سرخورده باشی و احساس بیهودگی ، بد بیاری یا شکست خوردگی کنی؛ امواج منفی از خودت بیرون می‌دهی.

بسیار مهم است که با ارتعاشات خود در تماس و از آن آگاه باشی چون آنچه را از خودت ساطع می‌کنی؛ قانون جذب ، بیشتر از همان را به تو برمی‌گرداند.

فرمول سه مرحله‌ای برای جذب آگاهانه:
۱ . خواسته‌ات را مشخص کن.
۲ . ارتعاشاتت را بالا ببر.
۳ . آن را بپذیر.

پیرو قلب خود باشید
واکنش قانون جذب ، درست مثل واکنش ذهن توست. قانون جذب آنچه را تو نمی‌خواهی؛ می‌شنود. وقتی به ندای درونت گوش می‌دهی که افعال و عبارات منفی به کار می‌برد؛ در واقع توجه و انرژی خودت را به چیزهایی می‌دهی که آنها را نمی‌خواهی.

اگر کنجکاوی بدانی که در هر زمینه‌ای از زندگی‌ات امواج مثبت می‌فرستی یا منفی کافی‌ست به آن زمینه نگاهی بیندازی و ببینی چه چیزی دریافت می‌کنی. این جورشدن و تطابقی بی‌نقص است.

توجه به تضاد و شناسایی آن به عنوان چیزی که دلت آن را نمی‌خواهد؛ تو را در قبال آنچه می‌خواهی روشن‌تر می‌کند.

با تضاد، خواسته‌های خود را مشخص کن. در یک برگه آنچه را نمی‌خواهی بنویس و در روبروی آن آنچه را که می‌خواهی . بعد بر روی آنچه نخواسته‌ای خط بکش.

تمام چیزهایی را که باعث می‌شود احساسی خوب به تو بدهد؛ شناسایی کن و بیشتر به آن بپرداز. یادت باشد هر ارتعاشی که از خودت ساطع کنی، آینده‌ات را خلق می‌کند.

خواسته‌هایت را در خط مقدم ذهنت قرار ده و توجه و انرژی و تمرکز مثبت خودت را به آن معطوف کن.

از عبارات تاکیدی استفاده کن. عبارت تاکیدی جمله‌ای ست که از طریق تکرار در ذهنت جایگزین می‌شود.

و طرز فکر تو را دوباره برنامه‌ریزی می‌کند. مثلاً من بدنی سرحال و خوش و خرم دارم.

قانون جذب در برابر کلماتی که به کار می‌بری یا افکاری که به ذهن می‌آوری واکنش نشان نمی‌دهد. قانون جذب صرفاً در برابر آنچه در مورد گفته‌ها یا افکارت احساس می‌کنی، واکنش نشان می‌دهد.

سه عامل اصلی برای عبارت مربوط به خواسته وجود دارد:
شروع مطلب ، اصل مطلب و خاتمه مطلب.

عبارت پذیرفتن قانون جذب، صرفاً به معنی عدم شک و تردید است و مهمترین عامل در روند جذب آگاهانه. پذیرش ، همان عدم شک و تردید است. سرعت قانون جذب نسبت مستقیم با میزان پذیرش دارد.

قدردانی و شکرگذاری نیز بالاترین شکل ارتعاش است. می توانی برای قدردانی از هر چیزی وقت صرف کنی. این احساسی است که به سپاس و امتنان تو متصل است و خیلی اهمیت دارد. دفتر یادداشت روزانه، برای مدرک قانون جذب در زندگی‌ات کمکت می‌کند؛ آن را بیشتر باور کنی. بیشتر شوق و ذوق داشته باشی، بیشتر بپذیری و بیشتر اعتماد کنی.

آنچه را به خواسته‌ات نزدیک است ، گرامی بدار . عبارت «من در روند کار قرار دارم» را به کار ببر . عبارت «من تصمیم گرفته‌ام» را به کار ببر.

اطلاعات و دانش کسب کن. وظیفه تو این است که خواسته‌ات را مشخص کنی و آنچه را بدان نیاز داری تا خواسته‌ات را آشکار کند، بپذیری. وظیفه تو این نیست که سعی کنی از لحاظ عقلانی از مسائل سر در بیاوری بلکه باید بگذاری قانون جذب جواب‌ها را برایت بیاورد. یادت باشد هر موجی که بفرستی همان را دریافت می‌کنی

معتقدان به قانون جذب

معتقدان به قانون جذب می‌گویند که از تصویرسازی ذهنی هرچه بخواهی بدست می‌آوری. مثلاً با تصور یک خانه بزرگ یا ماشین مدل بالا می توانی به آن برسی. آیا چنین چیزی صحت دارد یا خیر؟

پاسخ: اگر اینکه شما یک خانه‌ی بزرگ تصور بکنی و بعد این خلق بشود، این غلط است. یا شما تصور سازی بکنید که یک ماشین مدل بالا داشته باشید و بعد بدون کار و تلاش و برنامه ریزی به خواسته‌ات برسی ، این درست نیست.

ولی اگر تصویرسازی ذهنی برای امیدواری، هدفمندی و امید به آینده باشد و همان اثر تلقینی آن باشد، این قابل قبول است و بزرگان ما در طول تاریخ از این شیوه استفاده می‌کردند .

ناپلئون بناپارت می‌گوید: وقتی من کودک بودم علاقه داشتم که فرمانده‌ی یک لشکر بزرگ باشم. هر روز می‌نشستم و تصورمی‌کردم که فرمانده‌ی یک لشکر بزرگ هستم و آنها را هدایت می‌کردم.

انیشتن می‌گوید: شما می‌توانید با تصویر ذهنی آینده خودتان را به تصویر بکشید.

 

 

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + = 2

محصولی موجود نیست